Nisan 10 2017 0Comment

YÜTEK Gemi İnşa, M/F Göbeklitepe ile M/F Karagül feribotlarını suya indirdi

Yütek Gemi İnşa San. AŞ. Bozova-Samsat arasında sefer yapması için inşa edilen Göbeklitepe ve Karagül feribotları da suya indirildi. Feribotların test işlemlerine başlandı.

Yütek Gemi İnşa San. AŞ. tarafından Şanlıurfa’nın  Bozova ilçesinde Bozova-Samsat arasında sefer yapması için inşa edilen Göbeklitepe ve Karagül feribotları da suya indirildi. Feribotların test işlemlerine başlandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tersaneler ve Kıyı Yapıları Genel Müdürlüğünce yürütülen İç Suyolu Feribot Temini Projesi kapsamında inşa edilen M/F Göbeklitepe ve M/F Karagül adlı feribotların suya indirilmesi dolayısıyla tören düzenlendi.

Yütek Gemi İnşa San. AŞ. tarafından inşa edilen 8 feribottan son ikisi olan M/F Karagül ve M/F Göbeklitepe adlı feribotlar Bozova-Samsat arasında sefer yapması için inşa edildi.  Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Yütek Gemi İnşa San. AŞ.’ye yaptırılan feribotlar 36 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğine sahip, Feribotlar, A ve B tipi olmak üzere dizayn edildi. A tipi olarak dizayn edilen feribot 50 yolcu ve 15 araç kapasiteli, B tipi dizayn edilen feribot ise 100 yolcu ve 30 araç kapasiteli. Aynı zamanda çevreci feribot olma özelliği taşıyan. Feribotların yapımında su canlılarına zarar vermeyen özel boya sistemi kullanıldı. Feribotlarda biometrik kimlik doğrulama sistemi, uzaktan planlı takip sistemi ayrıca engelli vatandaşlar için engelli asansörü, engelli vatandaşlar için lavabo ve tuvaletler bulunuyor. Yütek Gemi İnşa A. Şteslim ettiği feribotları Türk Loydu klası ve İstanbul Teknik Üniversitesi gözetiminde ve feribot konvansiyonel sistemde inşa etti.

Yütek Gemi İnşa San. AŞ. geçtiğimiz haftalarda da Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne Karakaya Baraj Gölü’nde kullanmak üzere inşa ettiği  M/F Battalgazi ve M/F Aslantepe adlı feribotları, Tunceli’nin Pertek ve Çemişkezek belediyeleri için Keban Baraj Gölün’nde çalışması için  inşa ettiği M/F Murat ve M/F Bayrambaba adlı feribotları ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi için  Zeugma Antik Kenti ile Rumkale arasında hizmet vermesi için inşa edilen M/F Belkıs ve M/F Şahinbey’i de suya indirmişti.

Haber Linki

Haber Videosu